Přitahuje LED osvětlení hmyz? Máme odpověď!

Úvodní stránka/Nezařazené/Přitahuje LED osvětlení hmyz? Máme odpověď!

Přitahuje LED osvětlení hmyz? Máme odpověď!

V diskuzích o osvětlení se často vyskytuje názor, že LED osvětlení přitahuje méně hmyzu než standardní žárovky. Mohli jsme si ověřit toto tvrzení u zákazníků, my jsme se ovšem rozhodli vytvořit test na vlastní pěst. Jaké jsou výsledky?

Pro náš pokus jsme se vybavili specializovaným boxem a LED žárovky jsme nainstalovali do sloupců. V jednom sloupci jsme umístili klasické žárovky, v prostředním sloupci LED žárovky o barevné teplotě 5000 K. V posledním pravém sloupci byli umístěné LED žárovky o barevné teplotě 2700 K.

Test klasických žárovek

Žárovky jsme vybírali podle jednoduchých pravidel. Jejich světelný výkon odpovídá obecně nejpoužívanějším žárovkám v běžných domácnostech. Nahoře byli umístěné žárovky o výkonu 100W, v prostřední 60W a dole 40W.

Jak toto testování dopadlo? Celkem legračně! Skříň byla rozsvícená od 21:30 a hmyz se choval zcela nečekaně. Nejenže se kolem jednotlivých žárovek rojilo stejné množství hmyzu, ale ještě k tomu mezi jednotlivými sloupci přelétali. Závěr testu s klasickými žárovkami je takový, že nezáleží na výkonu žárovky. Hmyz zkrátka miluje všechny stejně.

Test LED žárovek

V druhém testu jsme se poučili z předchozího nezdaru a jasně jsme vymezili světelné hranice mezi typy žárovek. Box byl osazen pouze třemi typy žárovek, každý z nich ovšem o výkonu, který odpovídal klasické žárovce 60W. Po hodině jsme měli informace k jasnému závěru.

Situace byla v boxu velmi proměnlivá, a hmyz přelétal mezi jednotlivými LED žárovkami téměř identicky jako v prvním testu. Shodli jsme se na tom, že viditelný rozdíl mezi LED žárovkou o barevné teplotě 2700K a standardní žárovkou není.

Závěr

Test byl proveden v ne zcela vědeckých podmínek, ovšem závěry jsou pro koncové zákazníky jasné. Vyměníte-li standardní žárovku za LED, nelze očekávat úbytek hmyzu, který se kolem nich bude rojit. Menší energická spotřeba a s ní ušetřené náklady ovšem budou mít za důsledek to, že vám zůstanou prostředky na deratizéra :-).

2018-01-10T13:56:22+00:00 10.Led, 2018|