Je LED osvětlení škodlivé pro lidský organismus?

Úvodní stránka/Nezařazené/Je LED osvětlení škodlivé pro lidský organismus?

Je LED osvětlení škodlivé pro lidský organismus?

Dočetli jste se, že může být LED osvětlení zdraví nebezpečné? Pojďme uvést věci na pravou míru. Během dne se střídá intenzita světla, která řídí náš vnitřní biorytmus. LED osvětlení vyzařuje i tuto složku (na rozdíl od klasických žárovek ovšem neobsahuje rtuť). Nejintenzivnější světlo je pak u svítidel se studenou a bílou barvou světla.

Jak funguje světlo na lidský organismus?

Všichni lidé jsou od počátku věků zvyklí na 24 hodinovou časovou denní periodu. Od dob, kdy byl vynalezen oheň je lidské pokolení zvyklé na osvětlení. Ovšem náš vnitřní biorytmus ovlivňuje denní – modré – světlo. Je možné v dnešní digitální době, plné počítačů, smartphonů a tabletů vyvarovat se těmto vlivům? Správná funkce biorytmu je dána střídáním noci a dne. Tělo reaguje na tyto vlivy vytvářením dvou hormonů – melatoninu a seratoninu.

Melatonin je hormon, který naše tělo produkuje k večeru a během noci. Nejintenzivnější vyplavování melatoninu probíhá mezi 2-4 hodinou. Pomocí tohoto hormonu se tělo regeneruje a působí rovněž jako velmi silný antioxidant. Hladina melatoninu je problémová například pro lidi, kteří pracují v průběhu noci. Seratonin je hormonem dobré nálady a jeho výkyvy mají velmi intenzivní dopad na naší náladu. Proto jsou v zimních měsících časté deprese, díky nedostatku světla.

LED osvětlení

A co LED žárovky?

V naší nabídce naleznete LED osvětlení, u kterého je možné volit barvu světla, kterou žárovky vyzařují. Ve vaší společnosti můžete při nočních směnách jednoduše vypnout modré světlo, čímž pomůžete stabilizaci biorytmu zaměstnanců.

Modré světlo není nijak škodlivé, ovšem v případě že jste vystavení modrému světlu v průběhu dne, vystavujete se riziku desinchronizace organismu. Organismus potřebuje správně vnímat rytmus dne a noci pro správné fungování.

Modré světlo není samo o sobě nijak škodlivé. Naopak, je to složka, které je obsažena ve světle denním. Právě to však ve večerních hodinách může narušit náš biorytmus. Organismus bude díky němu dezorientován a nezačne tvořit spánkový hormon melatonin.

Na závěr je tedy nutné říct, že LED osvětlení nemá negativní vliv na lidské zdraví.

2017-12-18T11:03:02+00:00 15.Pro, 2017|