Výhody a nevýhody LED osvětlení?

Úvodní stránka/Nezařazené/Výhody a nevýhody LED osvětlení?

Výhody a nevýhody LED osvětlení?

LED osvětlení v kladech i záporech

LED osvětlení způsobilo revoluci v oboru osvětlování. Mnoho lidí si jej nemůže vynachválit kvůli nesporným výhodám, jako je menší energetická spotřeba, či dlouhá životnost. Objevují se ovšem i kritické reakce, které tvrdí že LED osvětlení může škodit zdraví. V tomto článku se podíváme na problematiku LED osvětlení blíže a vysvětlíme si kde vězí pravda.

Výhody LED osvětlení

LED osvětlení je zajímavé hlavně z důvodu značné úspornosti. Náklady na provoz běžných i úsporných žárovek jsou nesrovnatelně nižší. Další výhodou LED osvětlení je i neporovnatelně vyšší životnost LED žárovek. Ty vydrží svítit desetitisíce až statisíce hodin. Svítidla naleznete v současné době v mnoha různých druzích provedení. U nás prodáváme jak LED pásky, tak i lustry, či průmyslová svítidla. Barva světla je modifikovatelná a proto lze světlo upravovat podle potřeby. Praktickým faktorem je i fakt, že LED světla mají okamžitý náběh svitu, tudíž osvětlí místnost téměř okamžitě.

Dalším plusem je i to, že se žárovky nezahřívají a nehrozí možnost popálení se. Známé je i to, že LED světla neprodukují UV záření. Svítivost žárovek se vytrácí postupně, jsou odolné vůči nárazům a vibracím, což může být například v případě průmyslového osvětlení velkou výhodou.

Nevýhody LED osvětlení

Největší nevýhodou LED osvětlení je vyšší pořizovací cena. Ovšem záleží na úhlu pohledu. V počátečnější investici zaplatíte více, ovšem díky dlouhé životnosti a nižší energetické spotřebě se tato investice v průběhu let bohatě vrátí. Častokráte bývá LED svítidlům vytýkán vliv modrého světla na oko. Modré světlo je obsažené v běžném denním, světle a negativní vliv na lidské zdraví nemá. Může ovšem negativně ovlivňovat spánkový cyklus člověka. Světlo ovšem lze regulovat dle potřeby, takže lze toto tvrzení považovat za mýtus.

Souhrnem

Bohužel i k LED osvětlení se určité nevýhody vážou. V současnou chvíli však neexistuje úspornější a ekologičtější osvětlení s dostatečně dlouhou životností, které by bylo běžně k dostání. Nevýhody LED jsou ovšem relativní a pozitiva přebývají.

 

2017-12-18T10:55:01+00:00 18.Pro, 2017|