6 zajímavostí o LED žárovkách, které jste možná ani netušili!

Úvodní stránka/Nezařazené/6 zajímavostí o LED žárovkách, které jste možná ani netušili!

6 zajímavostí o LED žárovkách, které jste možná ani netušili!

O úspornosti, vysoké živnosti, rychlému náběhu svitu a dalších výhodách LED osvětlení nejspíš již víte.  Víte však například, že LED osvětlení chrání jídlo před zkažením? Dnes pro vás máme 5 zajímavostí o LED osvětlení, o kterých jste neměli dosud ani tušení.

  1. Modré LED světlo prokazatelně napomáhá udržovat jídlo čerstvé. Dle studií singapurské univerzity, které byly provedeny v roce 2015, má modré světlo velmi intenzivní antibakteriální účinky. Jídlo, které je vystavené záření těchto halogenových a fluorescenčních svítidel má delší životnost a je kvalitnější. V tomto případě bez vyjímky platí, že modrá je dobrá!
  2. Klasické žárovky, které vynalezl Edison jsou poháněné střídavým proudem (AC), zatímco LED žárovky jsou poháněné stejnosměrným proudem (DC). Právě tyto dvě zkratky jsou v názvu známé rockové kapely AC/DC.
  3. První LED žárovka vznikla roku 1962, její autor Nick Holonyak jí nazval “kouzelná dioda.” Tenkrát měla sytě červenou barvu.
  4. Na princip světelných diod se ovšem přišlo již mnohem dříve. Základy položil asistent vynálezce bezdrátového telegrafu G.  Marconiho, britský vědec H.J. Round. Ten v roce 1907 přišel na zajímavý objev, ze kterého vyplívalo, že anorganické látky po elektrickém vybuzení produkují světlo. Jako první zkoumal elektroluminiscenci polovodičů. Jeho objev upadl na dlouhá léta v zapomnění.
  5. Vynálezce modrého LED osvětlení Shuji Nakamura obdržel od své mateřské společnosti Nichia Corporation pouhých 200 dolarů. Firma si na jeho vynálezu značně vydělala, tento produkt jim generoval zisk v miliardách dolarů. Naštěstí pro něj nikdy nedošlo k podpisu smlouvy o mlčenlivosti. Díky tomu oprávněně zažaloval svého bývalého zaměstnavatele a japonské soudy mu přiřkly nejvyšší odškodnění v historii ve výši 8,1 milionů dolarů. Později tentýž člověk vynalezl i bílé LED osvětlení, tentokrát naštěstí již bez soudních tahanic.
  6. Za předpokladu, že by USA v období vánoc nahradila polovinu standardního osvětlení LED světly, úspora energie by činila neskutečných 17,2 miliard dolarů. 
2018-01-10T15:04:04+00:00 10.Led, 2018|